Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-ARŞİV
Soru Detaylarını Görüntüle
0071245E-ARŞİVe-Arşiv MevzuatıHerkese Açık2018-12-24 18:192018-12-27 16:36
ufuk.demir 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0071245: Beyan ve bildirim süreleri
Merhaba, E-arşiv faturasını, işlemden sonraki 7 gün içerisinde kesebiliyorum ve kestikten 1 gün sonra da GIB e raporlamam gerekiyor. Yani işlemin gerçekleşme tarihinden en geç 8 gün içerisinde GIB e iletmem gerekiyor. Bu bilgi doğru mudur? Örneğin 01.10.2018 tarihinde gerçekleşmiş bir işlemin faturasını 07.10.2018 tarihinde kesebiliyor muyum? Keser isem 08.10.2018 de GIB e ulaştırmış olmam gerekiyor değil mi?
İyi çalışmalar
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0120654)
2018-12-25 10:01   
(güncelleme tarihi: 2018-12-25 10:03)
Merhaba,

213 Sayılı Vergi Usul Kanunu' nun 231. madde 5. fıkrasında ''5. (Değişik: 4/12/1985 - 3239/20 md.) Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami (5035 Sayılı Kanunun 48/1-b maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.'' açıklaması yapılmıştır.

1/10/2019 tarihinde yapılan satışa ait faturayı 7 gün içinde yani 08/10/2019 tarihine kadar düzenlemeniz ve düzenlediğiniz günü takip eden gün (09/10/2019 tarihine kadar, bu gün resmi tatile gelirse takip eden ilk iş günü sonuna kadar) GİB'e raporlamanız gerekmektedir.

Bununla birlikte daha sonraki tarihlerde raporlama yapmanızın önünde teknik bir engel bulunmamakla birlikte bu durum VUK da belirtilen cezai hükümlerin uygulanmasına engel teşkil etmemektedir.

İyi günler...