Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0024784E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2015-07-30 10:052020-01-21 22:35
SEMA DURMUS 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0024784: E-Fatura Kullanma Zorunluluğum Yok, Sistemden Çıkmak İstiyorum
Merhaba;
Firmamız VUK 454 sıra nolu tebliğ gereğince 01.01.2016 dan itibaren E-FATURA kullanmaya başlayacaktır. Yıl sonunda yoğunluk olabileceğini göz önüne alarak, Temmuz ayı başında mali mühür başvurusu yapılmış ve bunun sonucunda 24.07.2015 itibari ile kayıtlı kullanıcılar listesine alınmıştır. Dolayısıyla firmamızı listede gören tedarikçi firmalar tarafıma e-fatura düzenlemektedir. Benim bu tarih itibari ile yükümlülüğüm başlamış mıdır? İzlemem gereken yol nedir?
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0042195)
2015-07-30 16:40   
(güncelleme tarihi: 2016-01-12 20:43)
Merhaba,

Şu anda zorunluluk kapsamında olmadığı halde E-Fatura sistemini kullanan kullanıcıların bir dilekçe durumu anlatmaları, şu anda sistemden çıkmak istediklerini ve 01.01.2016 tarihi ile hesaplarının açılmasını talep etmeleri halinde durumları değerlendirilecektir. Uygun görülmesi halinde kullanıcının portal hesabı 05.01.2016'da tekrar açılmak üzere kapatılacaktır(bu tarihte ya da öncesinde özel entegratörünün firmayı sisteme özel entegratör kullanıcısı olarak dahil etmesi durumunda GİB-Portali açılmaz).

Dilekçe adresi: Gelir İdaresi Başkanlığı Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (33.Müdürlük) Yeni Ziraat Mahallesi Etlik Cad. No: 16 06110 Dışkapı/ANKARA

Kullanıcılar hesaplarının açık olduğu bu süre içerisinde portallerine (ve/veya özel entegratörünün sistemine) düşebilecek olan elektronik faturaları (portal kullanıcısı için 350 numaralı sorunun cevabına bakarak bilgisayarlarına indirmeli ve) saklamalıdır.

İyi günler.