Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0012560E-FATURAe-Fatura TebliğleriHerkese Açık2014-06-17 15:322016-02-11 08:35
filiz.gundogdu 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0012560: nisan ayına kesilen e faturaya geçmiş müşteriye matbu fatura kesilmesi
merhaba e faturaya geçmiş olan bir müşterimizi portaldan sisteme kayıtlı firmalar listesinde vergi numarasının başında 0 ile başladığından excel'de göremediğim için 12/04/2014 tarihine matbu fatura düzenledim daha sonraki 2 faturasın e-fatura olarak düzenledim fakat karşı taraf kdv sini ve ba-bs'ni yapmış benim bu durumu nasıl kurtarmam gerekiyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.Saygılarımla.
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0020358)
2014-06-18 10:10   
Öncelikle e faturaya kayıtlı mükellefler birbirlerine kağıt fatura düzenleyemezler, düzenlenmesi durumunda bu fatura geçerli bir fatura olmayacaktır. E fatura sistemine kayıtlı mükellefler birbirlerine elektronik fatura düzenlemek zorundadır. Eğer kağıt fatura düzenlediğiniz mükellef bu faturayı beyanlarına yansıttıysa buradaki düzeltme yöntemi tıpkı kağıt faturanın iptal edilerek beyanlardan çıkarılması durumuyla aynı şekilde yapılmalıdır.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için mevzuat birimlerinden yardım talep edebilirsiniz.